Lot 33 [recensie]

Lot 33 Helene Smit waargbebeurd Paris Books Sotheby’s rommelmarkt Tussen kunst en kitsch vondst bureau veilinghuis geschiedenis naziroofkunst recensie review

Hoe een bureau levens totaal veranderde
Wat doe je als je ontdekt dat het oude bureau op zolder heel veel waard is? Het leven van Helene Smit verandert op slag als veilinghuis Sotheby’s het voor een duizelingwekkend bedrag wil verkopen. Maar dat kan alleen als het geen Naziroofkunst is…
Tijdens een bloedstollende zoektocht ontdekt de schrijfster dat het bureau heel veel mensen geluk en ongeluk gebracht heeft. Haar eigen dochter Fréderique wordt in de tussentijd steeds stiller. Ze wil niet dat het bureau verkocht wordt, maar waarom? Kan zo’n levenloos voorwerp bewijzen dat er meer is tussen hemel en aarde? Kan een bureau levens fundamenteel veranderen? De nuchtere Helene is volledig verbaasd door wat ze ontdekt.

Recensie:
Dromen we er stiekem niet allemaal wel eens van? Dat je opeens ontdekt dat je iets unieks en waardevols hebt gevonden? Het overkwam Helene Smit. Een oud bureau dat al tijden op zolder staat. Loodzwaar, dus daarom is het ding eigenlijk nog nooit eerder weggedaan. Maar dan blijkt het opeens een zeldzaam object te zijn. Eentje waar veilinghuis Sotheby’s een groot geldbedrag voor wil neerleggen. Er is slechts één ding… Het moet wel uitgesloten zijn dat het bureau afkomstig is van naziroof.

Lot 33

De nieuwsgierigheid van de lezer wordt direct geprikkeld, want we hebben allemaal wel eens gefantaseerd over de ontdekking van de eeuw. Televisieprogramma’s zoals Tussen kunst en kitsch zijn immers niet voor niets goed bekeken. Stiekem hopen we allemaal eens zo’n ludieke vondst op de rommelmarkt te doen…

Al snel begint het verhaal helemaal tot leven te komen, wanneer blijkt dat er wel een mogelijkheid bestaat dat het bureau naziroofkunst is. Om dat uit te kunnen sluiten, moet er veel onderzoek gedaan worden naar waar het bureau vandaan komt. Hoe is het ooit bij haar op zolder terecht gekomen? Van wie is het geweest? Tijdens de zoektocht worden bijzondere ontdekkingen gedaan en de verhalen die je als lezer voorgeschoteld krijgt tijdens het zoeken, zijn zeker de moeite waard.

Naast de zoektocht is er nog iets anders gaande. Fréderique – de dochter van Helene – wordt steeds stiller en het wordt duidelijk dat zij niet wil dat het bureau verkocht wordt. Hoe kan het dat zij opeens geen afstand wil doen van het bureau, terwijl het jaren op zolder heeft gestaan zonder dat er naar omgekeken werd? Dit gedeelte van het verhaal zorgt er voor dat het geheel een hele andere wending krijgt. Ook als lezer zul je opeens heel anders naar de geschiedenis van dit meubel kijken. Als lezer blijft er dan nog maar één prangende vraag over: wordt het bureau verkocht of niet?

Lot 33 – Helene Smit
Waargebeurd, paperback, 233 pagina’s, Paris Books